Asıl değişim ilçelerde!

Seçimin kıyasıya geçtiği İstanbul’da farklı bir seçim kampanyası izledik. Projelerden çok partilerin siyasi söylemleri ön plana çıktı. Büyükşehir’de yarışın Ekrem İmamoğlu ile Murat Kurum arasında geçeceği zaten belliydi. Nitekim öyle de oldu. Ancak İmamoğlu ipi göğüsledi. İstanbul’da ilginç olan gelişme ilçeler bazında yaşandı. Seçmen, ilçelerin seçim yelpazesini belirgin biçimde değiştirdi. Bu değişiklik, önceden AK Parti’de olan belediyelerin CHP’ye geçmesi olarak sonuca yansıdı. Gazetemizi baskıya gönderdiğimiz saat itibarıyla Bayrampaşa, Beykoz, Beyoğlu, Çatalca, Çekmeköy, Eyüpsultan, Gaziosmanpaşa, Sancaktepe, Şile, Tuzla belediye başkanlıklarının AK Parti’den CHP’ye geçtiği yönündeydi.

Diğer yandan CHP’de olan ilçelerin belediye başkanlıklarında ise bir değişiklik olmadı. Bu arada Sarıyer’de CHP’den aday gösterilmeyince seçime bağımsız olarak katılıp büyük iddia ile kazanacağını öne süren Şükrü Genç ise sandıklar açılınca büyük hüsran yaşadı. CHP, Sarıyer’de belediye başkanlığını yine alırken Şükrü Genç’in oyları yüzde 10’u bile bulamadı.

Dikkat çeken bir gelişme de Silivri’de yaşanıyor, Cumhur İttifakı’ndan MHP’nin tek belediye başkanlığı CHP’ye geçiyordu.

39 ilçede 3 kadın

İstanbul’da ilçeler bazında AK Parti 2 ve CHP ise 4 yerde kadın adaylarla seçime girdi. AK Parti’nin Bayrampaşa’da aday gösterdiği İlknur Kovaç Bayraktar ile Sancaktepe Belediye Başkanı ve adayı Şeyma Döğücü seçimin kaybedenleri arasında yer aldı. CHP’de ise Üsküdar’da Sinem Dedetaş, Maltepe’de Esin Köymen, Bakırköy’de Ayşegül Özdemir Ovalıoğlu seçilmeye yakın dururken Bahçelievler adayı Emine Gülizar Emecan az farkla AK Parti adayının gerisinde bulunuyordu.

İstanbul’un yanı sıra tüm Türkiye’de yerel seçimler ülkenin 150 yıllık demokrasi geleneğine uygun bir biçimde sağduyu içinde geçti. Kazanan Türk halkı oldu…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x